Tukijoitamme








Järjestäjät
Organisation Committee

KILPAILUN JOHTO
 
Kilpailujohtaja
Chairman of the Organisation Committee
  Pauliina Lankinen
Valvoja
Controller
Tuomo Kauppinen HyRa
Tuomarineuvosto
RADAT  Courses
Ratamestarit
Course setters
  Repa Hotti
Raino Lampinen (lasten radat sekä kaikkien ratojen puhtaaksi piirto)
Kuntosuunnistusratamestarit
Open orienteering course setter
Repa Hotti
Rastipukkien teko
Control equipment group
Rauno Hotti, Repa Hotti
Kartta- ja ratapainatukset
Map and course publishing
Hannu Lammi
Rastilippujen
ja rastileimasinten vienti
Repa Hotti, Vesa Turku, Rauno Hotti, Jukka Kyhäräinen, Raino Lampinen, Henrik Tala
Rastireitin viitoitus   Paul Galode, Trond Kvitvik, Raino Lampinen
Tarkistusjuoksut (la+su)
Test runs (Sa + Su)
Luukas Valtonen, Kristiina Lampinen, Milla Mattila, Juuso Tupitsa, Hanna Ruhanen. Lauri Heikka, Lassi Aaltonen
Viitoitusten valvonta Sirpa ja Tapio Annala
Rastien poiskeruu
Juomapiste maastossa (su)
Water refresment in the terrain (Sun)
Jussi ja Vuokko Rajamäki 
KILPAILUKESKUS   Event centre
Kilpailukeskuspäällikkö
Event centre manager
Hannu Koskinen
Kilpailukeskustuki
Even centre consulting
  Erkki Raimovaara
Kenttäryhmä
Field service
Tomi Malmi,
Kuulutuslaitteet
Field electric and audio service
Jari Valtonen
Liikenteenohjaus kilpailukeskuksessa Janne Syrjäläinen ja Pasi Heiskanen (la)
Kilpailutoimisto ja info
Information at the Event Center
Leena Salmenkylä-Mattila. Milla Mattila
Palkinnot   Juha Burtsoff
Palkintojen jako
Victory ceremonies
 
Kutsuvieraat
VIP service
 
Talkoolaisten kahvila
 
Galina Kulagina, Mirja Matilainen, Hanna Lankinen, Anja, Mervi ja Matti Saario, Elina Lammi, Miiku Latva (su), Anna Mielty (su)
Muksula
Children care
Titta Laakso
Katariina Aaltonen, Pihla Otsamo, Liisa Nordberg, Krista Lahtinen, Katja Lahtinen, Tytti Torp, Pirkko Latvasto, Kaarina Isoherranen, Seija Aaltonen, Karoliina Ignatius
Katariina Roininen, Outi Lahtinen
Makkaranpaisto   Juuso Tupitsa, Markus Laakso, Veli Kangas, Pekka Lammi. Ville Lampinen, Anton Salmenkylä, Panu Kangas (su?)
Ensiapu
First Aid
Olli Juntunen
Maija Salmi, Eljas Supponen, Taneli Salo, Riitta Hämäläinen
Ensiapupiste maastossa
First Ai
d in the terrain
  Pia Molnar, Marianne Touru,
Henkilökuljetus maastosta   Börje EtholÚn
Uimavalvonta
Pesupaikka (naiset)
  Sonja Nyberg
Kartat
Maps
Hannu Lammi
Kuntosuunnistus
Open orienteering
  Mirja ja Pentti Salo
Henkilökuljetus
Bus Transport
  Mikko Miettinen
Hannu Lammi (bussinkuljettajien hyvinvointi)
 Suurkuljetukset 
Transportation
Veli-Matti Kyckling
Pysäköinti
Parking control
  Aulis Ignatius
Markku Brummer (la), Tapio Leino, Markku Arjamaa (su), Rihko Haarlaa, Heikki Lepistö, Matti Seppä, Juha Burtsoff (la). Miiku Latva (la), Anna Mielty (la), Timo Tähtinen. Tero Kekäläinen
Opasteet
Guidance
Rolf Hirn, Markus Tuominen, Minna Hirn
Järjestyksenvalvonta
 
Ignatius Jyrki, Tapio Annala
Rakennusporukka
Kenttäryhmä
Sirpa ja Tapio Annala, Tomi Malmi, Börje Etholen, Seppo Isoherranen, Raimo Joensuu, Pekka Väisänen
 
Muita toimihenkilöitä
(käytettävissä eri tehtäviin)
 
Tero Kekäläinen, Markku Brummer (su), Paul Galode
LÄHDÖT  Starts
Lähtöjen päällikkö
Head of the Starts
 
Kalle Kuhmonen
Lähtö 1
Start 1
Antti Mustranta
Anneli Hämäläinen, Päivi Litmanen, Osmo Peitsala, Marketta ja Jouni Savelainen
Lähtö 2
Start 2
Erkki Latvasto
Juha Tupitsa, Sakari Mikkola, Tapio Tiura, Rose-Marie Etholen, Pertti Valtee, Seppo Isoherranen
Lähtö 3 (Lasten sarjat)
Start 3
Riikka Otsamo
Aimo Kangas, Andrej Kulagin, Tiina Kainulainen, Leena Tuumi-Niemi, Ulla Savola (la)
     
MAALI- JA TULOSPALVELU  Finish and result service
Tulospalvelupäällikkö
Head of the Finish and Results Servic
Jarmo Laakso
Tietotekniikka   Ilmo Pirilä
Tulospalvelu ja tulostaulu
Results Service and Result Panels

 
Mikko Laakso, Oskari Pesola, Lauri Heikka
Maali
Finish
  Karin Rantamäki, Reko Rantamäki, Attila Molnar, Oskari Mikkola, Jouko Lahtinen
 
Lasten maalijututus Kristiina Lampinen, Ursula Lehto
 
Kuuluttajat
Speakers
Jari Valtonen, Jorma Erkkilä
Väliajat
Split times
Synnöve Miettinen
Itkumuuri
Disqualification descriptions
Olli Turakainen
Kilpailijoiden nestehuolto
Water refreshment
Salla Kekäläinen, Saara Kekäläinen, Kaija Kekäläinen
 
MUITA TOIMIHENKILÖITÄ  Other members of the team
Kisatalous
Economy
Petra Liljeström
Tiedotus, internet
Information
 
  Kari Sane
p. 045 67 17447 
s.